Autors Vestabalt
14. janvāris 2025
Domājot par Jauno 2025. gadu, kuru Apvienoto Nāciju Organizācija pasludinājusi kā Starptautisko Kvantu zinātnes un tehnoloģiju gadu, un gaidot jaunus tehnoloģiskos atklājumus, esam sagatavojuši ieskatu uz galvenajiem izaicinājumiem un uzdevumiem nekustamā īpašuma nozarei šajā gadā.
- Latvijas nekustamā īpašuma konkurētspēja Baltijas reģionā un Latvijas pievilcības indekss ārvalstu investoru skatījumā.
- Likumdošanas un nodokļu kopējā politika, kas ietekmē investīciju klimatu, to paredzamība un pārliecība, ka tas pamatā paliks nemainīgs vismaz 5-10 gadu periodā. Uz šodienu esošās izmaiņas nodokļu politikā, likumdošanā nav pozitīvs signāls investoriem.
- Nodokļu prognozējamība, it sevišķi nekustamā īpašumu nodokļa reforma, ko nevar atlikt un ir nepieciešams skaidri definēt uz kādiem principiem un no kādas vērtības tiks aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis tuvāko 10 gadu laikā, lai tas būtu taisnīgs, samērīgs un objektīvs.
- Birokrātiskā sloga un neadekvātu prasību mazināšana teritoriju attīstīšanā, būvniecībā un atvērtā, uz risinājumu nevis normatīvu dogmu vērsta domāšana attieksmē pret investoriem – nekustamo īpašumu attīstītājiem.
- Finanšu sektors un aktīvāka kreditēšanas politika. Kreditēšana ārpus Rīgas un pilsētu centros esošajiem īpašumiem. Finanšu sektoram kopumā jāpārskata kritiski uz šodienu esošās AML prasības, lai arī Latvijas finanšu sektors būtu pievilcīgs un ir konkurētspējīgs ārvalstu investoriem.
- Sabiedrības kopējās labklājības celšana un mājsaimniecību ienākumu pieaugums valstī, lai lielākā daļa Latvijas mājsaimniecības varētu atļauties iegādāties jaunos mājokļus un veidot uzkrājumus.
- Valsts un pašvaldību iestāžu servisa nevis uzraugu attieksmes nodrošināšana saskarē ar iedzīvotājiem un īpaši ar nodokļu maksātājiem.
- Latvijai ir jāspēj, pat neskatoties uz esošo ģeopolitisko situāciju, atrast un skaidri definēt ar ko Latvija ir unikāla un var būt pievilcīga ārvalstu investoriem. Varbūt atbilde ir jāmeklē klimata izmaiņās un aiz vien biežākas to izraisīto katastrofu sekās pasaulē, kas varētu norādīt uz Latviju kā “drošās salas” teritorijas potenciālu. To varētu izmantot, lai piesaistītu investīcijas un interesentus no klimatu pārmaiņu skartajām vietām, vienlaicīgi izsvērti risinot arī darbaspēka trūkuma, sabiedrības novecošanās un iedzīvotāju bilances jautājumus.
Uz šodienu ir vēl daudz citu jautājumu un izaicinājumu ne tikai Latvijai, bet visai Eiropai – kādas izmaiņas nesīs ASV vēlēšanas, kā pēc lepnuma par straujās inflācijas apturēšanu Eiropā tagad jācīnās ar stagnējošo ekonomiku un, kā spēt piepildīt aizvien pieaugošos aizsardzības nozares budžetus. Neskatoties uz visiem ekonomiskajiem un ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, ieguldījums nekustamajā īpašumā paliek arī 2025. gadā kā viens no drošākajiem un pārdomātākajiem ieguldījumu veidiem.
Iepriekšējais raksts